Murat Bardakçı’nın Yanlışlar İçeren Yazısı İçin Astroloji Derneği Kamuoyu Bildirisi


Habertürk gazetesinde 2 Ocak 2022’de çıkan, Murat Bardakçı’nın yanlışlar içeren yazısıyla ilgili kamuoyu bilgilendirmesidir.

 

Sarkastik bir dille ele alınan yazıda geçen “eşek burcu, bokluböcek burcu” gibi varolmayan kaba sıfatların kullanımına cevap vermek yerine, bunu kamuoyunun takdirine bırakarak, yazıda yapılan hataları düzeltmek isteriz.

 

  • Yazıda örnek olarak gösterilen ispritizma, manyetizma, uçan masalar, ruh çağırmak, parapsikoloji, fal, tarot gibi şeylerin astroloji ile ilgisi, “herkesin artık bildiği üzere” yoktur. Tarihçi ve gazeteci mesleği adı altında yetkin olmayan insanlar olduğu gibi, astrolog adı altında astrolojiyle alakası olmayan insanlar da malesef bulunmaktadır.

 

  • Yazının içinde geçen “Fisagor’un bile içinden çıkamayacağı kadar karmaşık, karışık geometrik şekiller…” ile sanıyoruz Pitagoras veya Pisagor kastedilmiş olsa gerek. Pitagoras’un dolaylı olarak astrolojiye kazandırdığı Harmonik haritalar bugün astrologlar tarafından kullanılmaktadır. Kaldı ki Pitagoras’ın astrolojiden çok daha fazla spiritüel başka konularla da ilgisi bugün iyi tarihçiler tarafından oldukça bilinen bir konudur. Karmaşıklığa değinirsek; bugün tıp eğitimi almamış birisi için de bir elektrokardiyografi dökümanı, “İbn-i Sina’nın bile içinden çıkamayacağı kadar karmaşık, karışık geometrik şekiller…” içeriyor olacaktır.

 

  • Din konusuna gelirsek; konusu Kuran’da çokça yer aldığından ve levh-i mahfuz olarak görüldüğünden, astroloji en çok islam astrologları tarafından korunulmuş ve bir çok islam alimi astroloji üzerine kitaplar yazmış, bu gelenek Osmanlı’da da korunmuştur. İyi tarihçiler tarafından bilinen bu konu, küçük küçük bir araştırmayla bile ulaşılabilecek düzeydedir.

 

 

Kamuyouna saygıyla bildiririz

Astroloji Derneği

 

Bir yanıt yazın