Burçların Kaydığına Dair Safsata Hakkında Kamuoyu Bildirisi


 

 

Uzun bir süredir bildiğiniz gibi; ara ara Burçların Kaydığına dair bir safsata gündeme gelmekte ve bu yolla; kamuoyu yanıltılmaya ve yanlış bilgilendirilmeye çalışılıyor.

Safsatayı şu maddelerle açıklayalım:

 

1.Burçlarla takımyıldızlar aynı şey değillerdir. Aynı şey olsalardı astrologlar binlerce yıldır burç değil takımyıldız terimini kullanırdı. Bu durum binlerce yıldır hiç değişmedi.

Binlerce yıllık kadim kaynaklar okunursa; her iki zodyağın da kullanıldığı, precession (devinim) bilinip lilk kez yine astrologlar tarafından hesap edildiği görülür. Hatta bu hesap şu anda dolaşımda olan yeni tarihlerden daha kesin ve hatasızdır. Tarihte ilk olarak astrologlar tarafından keşfedilip hesap edilen bir olgunun astrologlar tarafından bilinmediği algısı yaratılmak, bu yolla astrolog imajı itibarsızlaştırılmak istenmektedir.

 

2. Bu safsataya 2 bin yıldır 1. maddede anlattığımız cevap her çağda verilmiştir. En ünlüsü bundan 2000 yıl önce yazılmış Tetrabiblos’tadır ve bugün her dilde çoğu ülkede basılmış ve halka açıktır. Ayrıca bu safsatayı reddeden, cevapları araştırma zahmetine girmiş objektif astronomlar da vardır. Kamuoyunu yanlış bilgilendirenlerin, 2bin yıldır cevabı sürekli çok açık bir şekilde verilmiş bir bilgiyi es geçerek ülkemizde bilimsel bilginin itibarını düşürdüklerini bilmelilerdir. 

 

3. Burçların kaydığı safsatasını paylaşanlar oradaki hesapların da hatalı olduğunu farkedememişlerdir veya hatalı hesap yapmışlardır. Yapılan precession (devinim) kayması burçlar için çok açık matematiksel hatalarla doludur. Ayanamsa değeri bile doğru alınamamıştır. Bu durum da safsatanın kaynaklarını ve yayanlarını tekrar komik duruma düşürmekte ve ülkemizdeki bilimin itibarını yine azaltmaktadır. Burçlar yerine takımyıldızlarını önemseyerek kullanan astrologlardan hatasız tarihler alınabilir.

 

4. Astroloji (ve astroloji disiplininde yer alan burçlar) hakkındaki en doğru bilgiyi, şüphesiz ki astroloji hakkında hiç bir şey bilmeyen ve bu nedenle de kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten çekinmeyen astroloji karşıtı bir gruptan veya bu safsatanın her zaman dile getirildiği paralı gökyüzü şenliklerinden değil; astrologlardan alabilirsiniz.

 

5. Astronomi ile ilgili yeni keşifler yapmış ve adı hiç intihallere karışmamış Türk astronomlarının profillerine bakıldığında; bir kavram kargaşası yaşayarak astroloji ile yarışma çabası içinde oldukları değil, kendi işlerine odaklanmış, bilime bir çok katkıda bulundukları (Bir karadelik keşfetmek gibi örneğin) görülmekte. Bu safsatayı yayanların da onları örnek almasını diliyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

 

Astroloji Derneği

 

 

 

Bir yanıt yazın